Sağlık

Sivilce Oluşumu ve Tedavileri

Sivilce oluşumu tamamen yiyecek ve içeceğe bağlı değil, yoğun olarak uyku düzensizliği  ve  aşırı gelişen stresler sonucu ortaya çıkabilir, diğer yönden testosteron hormonu salgılanması ve aşırı derecede sperm salgılanması ortaya çıkabilir.

Herkesin genel bildiği tek şey “sivilce yağlı ciltlerde çıkar” hayır, sivilce her ciltte bir zaman sonra ortaya çıkabiliyor, sivilce temiz tutulmayan her ciltte çıkabilir, yaş ne olursa olsun.

Sivilce Nasıl Geçer?

Temiz Cilt

Sivilcelerin en büyük nedeni kirli ciltlerdir yüzünüzü günlük yemek öğünü gibi 3 ve ya 4 defa güvendiğiniz bir sabunla yıkamalısınız, bunun sonucunda cildinizde ki yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkanmayacaktır.

Güneş Işığı

Doğal yoldan olarak diğer çözümümüz güneş ışığıdır, güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlar sivilce oluşumuna engel oluyor çünkü ultraviyole ışınlar ciltte ki bakteri oluşumunu yüksek hızda engelliyor, güneş ışınlarının etkisiyle cilt derimiz yani üst tabakada ki derimiz soyuluyor ve ölü deri olarak tabir ettiğimiz derimiz vücuttan atılıyor ve cilt derimiz yenileniyor.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin bir çok sağlık sorununa kesin olarak iyi geldiğini hepimiz biliriz, diğer konuda cilt.

Biliyorsunuz sirke bir asittir, asitde iltihaplanmaya yol açan bakterileri kesin olarak bitirir, elma sirkesi yine asit olarak ciltte ki pH değerini dengeler  ve cildimizde sıkılaşmayı kesin olarak sağlar. Sirkeyi bir pamuğa döküyoruz, ya da pamuğu sirkeye batırıp, ilk olarak sivilce çevresine yoğun olarak daha sonra hafif bir şekilde sivilce üzerine sürün eğer yanma olursa derecesini azaltabilirsiniz, sürdükten 15 dakika sonra kesin olarak cildinizi nemlendirin çünkü sirke cilt kuruluğuna yol açabilir.

Aspirin ve Maden Suyu

Belki duymuşsunuzdur aspirin genel olarak limon ile kullanılarak cilde uygulanır , fakat farklı bir yol olarak maden suyu ile kullanabiliriz çünkü maden suyu ile sirke arasında fark yok , önce 1 ve ya 2 adet aspirini toz halini alasıya kadar ezin daha sonra çeyrek çay bardağı kadar maden suyu ile aspirini birleştirip hazır olduğuna emin olasıya kadar karıştırın daha sonra pamuğu o karışıma batırın , karışımı pamuğa dökmeyin ağır gelebilir, pamuğu karışıma batırdıktan sonra hafif olarak cilde yani sivilcelere uygulayın etkisini zamanla göreceksinizdir bir kere kullandığınız karışımı diğer gün bir daha kullanmayın çünkü maden suyunun hiç etkisi kalmayacaktır.

Dove Sabun

Dove marka sabunu su ile eliniz üzerinde krem halini alasıya kadar ovun daha sonra su ile temizlediğiniz cildinize maske halini alasıya kadar sürün göz çevresine dikkat edin, daha sonra yüzünüz kasılmaya başlayacaktır kasılması iyiye işaret çünkü sabun ve kimyasalları cildinizde ki gözeneklerle temasa girmiş demektir, cildiniz kasılmaya başladıktan 10 dakika sonra ılık suyla yada normal suyla temizleyebilirsiniz.

Cildiye Doktorlarının Kesin Çözümü

Hepiniz duymuşsunuzdur kesin olarak tek çözüm cildiye doktorlarının kan tahlili sonrası verdiği ilaçtır, fakat bu ilacın ciddi ve kalıcı yan etkileri olduğu için %45 civarında tercih edilmez,  yan etkileri arasında böbreklerin işlevliğini kaybetmesi, ciltte kalıcı yaralar, kısırlık ve gözde ki ciddi hastalıklar.

Sivilce Tedavilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak eczanelerde,internette ve aktarlarda satılan kimyasal ilaçlar, bu ilaçlar doktor garantisi olmadan satılan ilaçlardır ve çözümü derecesindedir ve ciltte ağır yaralara sebep olabilir ve diğer ağır sorunda kısırlıktır bunun için doktorunuza sormadan ilaç almayınız.

Sivilce çözümünde bahsettiğim güneş ışığı, ciltle aşırı derecede temas halinde bulunduğunda üst tabakada ki deriyle birlikte alt tabakada ki deriyide yakarak ciddi yanıklar meydana getirebilir, tamamıyla iltihaplanmış yani halk arasında ermiş(uç kısmı beyazlaşmış) sivilceler güneş ile temas halinde kalıcı olarak kuruyabilir.

Fondoten olarak bilinen cildi kapatmak için kullanılan kimyasallar cilt gözeneklerini, yağ bezlerinin açıldığı kanalları tıkayarak yani kapatarak cildinizin tek renk halini almasını sağlıyor buda sivilceye yararlı olarak gözükür fakat kanalları ve gözenekleri tıkaması oksijen ile buluşmasını engeller ve sivilce oluşumunu daha da arttırabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu