Sağlık

Sigarayı Bırakırken: İlaç mı? İnanç mı?

Sigarayı bırakırken: İlaç mı? İnanç mı? Bu sorunun yanıtı herhalde kişiden kişiye değişiyordur. Sigara bağımlılığını bir hastalık olarak değil de yaşamın bir parçası olarak görenler, bir gün sigarayı bırakmaya karar verdiklerinde genellikle “kendim başladım, kendim bırakırım” derler. Sigara bağımlılığını bir hastalık olarak gören, bu işe bilimsel yaklaşmayı tercih edenler ise ilacın sigarayı bırakmada etkili bir güç olacağını düşünürler. 

Sigarayı bırakırken: İlaç mı? İnanç mı? sorusunun kendi adıma bir tek yanıtı olduğunu düşünmüyorum. Böyle düşünmemin nedeni, sigara bağımlılığının her bağımlı insan üzerinde farklı etkiler göstermesi ve farklı düzeyde bağımlılık seviyelerinin olmasıdır. Bu yüzden bazı insanlar için sigarayı bırakmak, gerçekten diğer insanlara göre çok güç olabilir.  Yaklaşık 30 yıl boyunca sigara içen milyonlarca insandan biri diğerine göre daha az zorlanarak sigarayı bırakabilirken, diğeri iradesiyle sigarayı bırakamayabilir.

Bütün bu cümlelerde neyin nesi şimdi? diye düşününeler varsa hemen açıklayayım. Sigarayı bırakmak bir yoldur. Yola çıkıldığında önemli olan yolu kazasız tamamlamaktır. Bu yolda herkes kendine uygun sigarayı bırakma yöntemini tespit etmek durumundadır. Birçok mecrada sigarayı bırakmakla ilgili bazı ilaç tedavilerinin sanki herkes için tek “sigarayı bırakma yolu” gibi aktarıldığını gözlemledim. İşte bu yüzden Sigarayı bırakırken: İlaç mı? İnanç mı? sorusunu sordum. Burada tabi ki ilaç tedavisiyle sigara bırakılmaz gibi bir şey demiyorum. Her birey sigarayı aynı yöntemle bırakamaz diyorum. Bunu da belirlemenin yolları var tabi. Örneğin, çeşitli sorular sorularak yapılan “nikotin bağımlılık testi” sonucunda bağımlılık seviyesi ve bağımlılık tipi belirlenen kişinin sigarayı bırakmak için ilaç ya da başka bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyup duymadığı belirleniyor. Bu konuda yazılmış birçok makalede de belirtildiği gibi sigarayı bırakmak bir “farkında olmak” durumudur. İşte bu farkında olma durumu aynı zamanda bireylere, sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra “Peki, “Hangi yolu kullanarak sigarayı bırakmalıyım?” sorusunu da sordurmalı ve ezbere hareket etmekten bireyleri korumalıdır. Sigarayı özellikle uzun yıllardır kullananlar, sigarayı bırakmaya karar verdiklerinde mutlaka bir uzman doktora danışmalıdırlar. Böylece doğru yol belirlendikten sonra bu, kişinin inancıyla birleşecek ve sigarayı bırakma yürüyüşü sağlıklı bir şeklide başlayarak devam edecektir.

Etiketler: Sigarayı bırakmak, Bağımlılık tipi, Bağımlılık seviyesi, Sigarayı bırakma yolları, İlaç mı, İrade mi, Hangi yolu kullanarak sigara bırakmak gerek, sigarasız hayat.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu