Sağlık

Sağlıklı Bir Diyetin Altın Kuralları

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber kilo vermek isteyenler için diyet telaşı da başladı. Diyetin sağlıklı bir beslenme düzeni olması  gerektiğini göz önünde tutarak, bu sağlıklı beslenme sisteminin kurallarını hatırlatalım.


Diyet yaparken uymanız gereken kurallar nelerdir?


Diyette sabır şart
Diyet sırasında kararlı olmak en önemli kurallar arasında yer alıyor. Kilo vermek için aceleci davranılmamalı ve diyete başladıktan sonra vazgeçilmemelidir.  Sağlıklı bir diyet programında ayda dört kilo verilmesi normal sınırlardır. Ayrıca belirli bir kilo kaybını  her zaman durağan bir dönem izler. Bu sebeple diyet sırasında kilo veriminin durduğu dönemlerde de aceleci  davranmamalı ve pes edilmemelidir.


Diyet sırasında yeterli miktarda su içilmelidir
Diyet yaparken susadıkça su tüketilmelidir. Su içmek, diyet programınızı sağlıklı şekilde sürdürmeniz için gereklidir. Su tüketimini aşırıya kaçırmadan, yeterince yapmak gerekir.


Diyet programında kahvaltı mutlaka yapılmalıdır
Diyet programı, sıkı ve doyurucu bir kahvaltıyla başlamalıdır. Kahvaltının doyurucu olmaması, güne enerjiden yoksun ve sinirli bir ruh   hali ile başlamanıza yol açar. Tabi böyle bir ruh halinde gün içinde her an diyetten vazgeçmek muhtemeldir.


Beslenme düzeni dengeli olmalı
Sağlıklı diyet programları, aç bırakmayan, ara öğünlerle zenginleştirilmiş aynı zamanda da kişinin günlük tüm vitamin ve mineral ihtiyaçlarına yanıt verebilen gıda çeşitliliğine sahip olmalıdır.


Kilo devamlı biçimde kontrol edilmemelidir
Diyet sırasında gün aşırı tartılmak da yanılıştır. Gün içinde kilo metabolizmaya bağlı olarak farklılıklar gösterebilir bu sebeple en doğrusu birkaç günde bir sabahları aç karnına tartılmaktır.


Diyet Yaparken çok aç kalınmamalıdır
Diyet yapmak  demek aç  kalmak demek değildir. Aksine diyet sırasında aşırı aç kalma, kişiyi diyetten soğutmasına ya da açığını bastırmak isterken başlayan kaçamaklarının gün içinde fazla kalori olarak dönmesine sebep olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu