Sağlık

Patates Cipsinin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Patates cipsi kanserojen özelliğe sahiptir. Kızartmak, yiyeceklerin çoğunda kanserojen olan maddenin ortaya çıkmasına yada artmasına neden olur. Bu nedenden bazı bilim insanları yiyecekleri pişirmenin en sağlıklı yolu onları kaynatmak olduğunu söylüyorlar.

Deney hayvanları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre kanserojen olan akrilamidin maddesinin kanserle yakından ilgili olduğu ortaya konmuştur ve bu maddenin ne kadarının zararlı seviyede olduğu net biçimde bilinmiyor. Bildiğimiz kadarıyla bir yiyeceği pişirme sıcaklığı ne kadar artarsa, karbonhidrat açısından zengin olan patatesten yapılan yiyeceklerin içindeki akrilamid miktarı da o kadar aşırı artıyor. Ama protein açısından zengin olan biftek yada balık gibi bu  yiyeceklerde akrilamid miktarı patatese oranla 10 ila 100 kat az bulunduğu düşünülmekte. Patatesi 20 dakika boyunca 100 derecede kaynattığımızda, akrilamid seviyesi değişmiyor, ama aşağı yukarı 120 dereceye gelindiğinde bu kimyasalın miktarı büyük oranda artış gösteriyor. Dünya Örgütü ve Amerika Besin, İlaç Kurumu’nun verilerine göre, iki paket cips yiyen bir çocuğun bir erişkinin bile almaması gereken miktarda yağ ve tuz tükettiğini gösteriyor.

Sağlık Örgütü uzmanlarına göre bir erişkinin günde en iyi altı gram tuz alması gerektiğini vurguluyor. Bu oran çocuklarda ise üç grama kadar iniyor. Trans yağ deposu olmasından dolayı alınmaması gereken tutar tuzdan daha fazla yağ ve tuz alındığına dikkat çekiyor. ABD’deki California Üniversitesi’nin araştırmasına göre de, doymuş yağ tüketiminde gündelik 20 gramı aşıldığında obezite riski % 80’i,  kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin ise % 60’a kadar yükseliyor. Ayrıca Trans yağ damarlarda tıkanmaya yol açarak kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini 2 kat arttırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu