Sağlık

Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanması yenmiş olan besinlerin sindirilmesi anında mide tarafından salgılanan asidin fazla salgılanması ile oluşan mide etrafı ve çevresinde oluşan yanma hissidir. Yemeğin sindirilmesinin ardından kaybolur. Yetişkinlerde oldukça sık yaşanan bir durumdur.

Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanması mideden salgılanan asidin fazlalaşması ile oluşur. Mide yenen yiyecekleri sindirmek için belli miktarda asit salgılar. Genellikle hızla yenen ya da fazla yağlı olan yemeklerde bu asit dengesi mide tarafından fazla salgılanarak sindirilmeye çalışılır.

Mide Yanması İçi Önerilen Yiyecekler Nelerdir?

Mide yanmasına ilk çözüm süt içilmesi ya da asitsiz içecek tüketilmesidir. Bunun yanı sıra mide yanması için kullanılan pastillerde yanmayı azaltıp yok edebilir. Bunun yanı sıra yeşil yapraklı olan sebze tüketilmesi (çiğ ya da haşlanmış),kavun, muz ve şeftali gibi meyveler de mide yanmasına çözüm olabilir. Bulgur, arpa ya da yulaf gibi tahıllarda mide yanmasına iyi gelebilen tahıllar arasındadır.

Gebelikte Mide Yanması Neden Olur?

Gebelik sürecinde sıklıkla karşılaşılan ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen mide yanmalarını anne adayları için oldukça sıkıntı yaratır. Gebelik ile beraber hormonlarda görülen değişikliğin yanı sıra fizyolojik değişmeler de bu rahatsızlığı neden olabilir. Gebe kalmadan önce hiç mide yanması yaşamamış olan bayanlar gebelikte mide yanması rahatsızlığını özellikle son aylarında daha fala bu sıkıntıyı yaşayabilirler.

Gebelikte Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Öncelikli olarak yemek düzeni ve hangi besinlerin yendikten sonra yanmanın başladığına dikkat edilmesi gerekir. Gebelikte normalde rahatsızlık hissi vermeyen bazı besinler mide yanmasına sebep olabilir. Hamur işi, çikolata, tatlılar kafeinli içecekler bu gruba dâhil olanlar arasında en çok yakınılan besinlerdir. Anne adayı öncelikli olarak beslenme düzeni oluşturarak yanmaya sebep olan bu yiyeceklerden uzak durmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu