Finans

Kripto Para Cami yasındaki 1.2 Milyar Dolarlık Hırsızlık

Kripto para cami yasında hack denilen kötü niyetli kişilerin kripto paraları çalmaya yönelik atakları sektörün kaynayan bir yarası. Bunun yanı sıra fiziksel anlamda hırsızlık olaylarında sık sık gerçekleşmeye başladı.Bu konu üzerine bir grup araştırmacı, 2017 yılının başından bu yana kripto para cami yasında yaşanan hırsızlıkların miktarını göz önüne çıkartmak için bir çalışma başlattı. Raporda şu gibi veriler mevcut.

2017 yılının başından bu yana bildirilen veya bildirilmeyen hırsızlıkların el değiştiren kripto paranın toplam miktarı 1.2 milyar dolar buldu. Araştırmacılar, bu miktarın kripto para sahiplerinin eline sadece %20’sinin geçtiğini belirtti.

Kripto para güvenlik firması olan Cipher Trace’in CEO’su aynı zamanda araştırma ekibinin başında bulunan Dave Jevans, yaptığı açıklama Avrupa’da yürürlüğe girecek olan veri koruma kanunun, kripto para hırsızlıklarını belirleme ve geri alma konusunda dahada zorlaşacağını şu kelimeler ile söyledi ;

”Bu yeni veri koruma kanunu süreçleri, internetin genel anlamda güvenliğini olumsuz etkileyecek. Aynı zamanda artık hırsızları bulabilmemiz de iki kat zor olacak. Kritik bilgilere olan ulaşımı engellersiniz, ki yeni kanunda bu yapılıyor, kripto para hırsızlığı, sahte linkler ile insanların kişisel bilgilerini hackleme, sahtekarlık, işlemci gücünün çalınıp madenciliğe harcanması gibi şeylerin önünü alamazsınız.”

Yeni kurallar gereği, Avrupa merkezi olan domain verileri, WHOIS internet sistemine eklenmeyecek ayrıcana güvenlik bu bilgilere erişimi olmayacaktır. Jevans,  ayrıcana şö söyleyerek devam etti; 

”Bunun sonucu olarak Avrupa’da bu işlerin daha zor olacağını göreceğimizi düşünüyorum. Artık tüm kötü niyetli adamlar bu kanun sonrası kendilerini daha rahat hissedecekleri için Avrupa’ya göç edeceklerdir ve artık veriye erişiminiz olamayacağından ötürü, bu olayların önünü almamız zor görünüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu