Finans

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı konusu bankaların en çok üzerinde durdukları konulardan biridir. Kendi bankalarıyla arasında bağ olan müşterileri bu alanda hesap açması için ikna etmeye çalışıyorlar. Kredili mevduat hesabı bir çok kişinin hakkında bilgisi olmadığı bir alandır. Peki nedir?

Kredili mevduat hesabı nedir?

  • Kredili mevduat hesabı birçok isimlerle anılmaktadır. Ek hesap olarak adlandırıldığı gibi avans hesap olarak da adlandırıldığı olmuştur.
  • Kartınızda hiç para olmadığı halde önceden belirli bir ücret ayarlıyorsunuz ve kartınızda hiç para olmamasına rağmen bu önceden ayarladığınız ücreti çekebiliyorsunuz. Burada önemli olan nokta ise normal şartlarda kartta para olmadan para çekilse geri ödenirken çok yüklü bir faiz eklenerek ödenmektedir. Ancak kredili mevduat hesabı olan kişiler diğerleri gibi yüksek faizler ödemez ve çok düşük faizlerle bu parayı geri ödeyerek bütçeye katkıda bulunmuş olur.
  • Ama burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Diğer kredi kartlarında bu alınan para faiziyle birlikte ödenmektedir. Faiz miktarı çok yüksek rakamlara ulaşsa da belli bir sürede bu parayı ödemediğinde herhangi bir sıkıntı olmamakta sadece faiz biraz daha artarak ödenmiş olur. Ancak kredili mevduat hesabı olan bir kişinin önceden belirlenen parayı çekmesi üzerine, bu parayı geri ödemesi gereken bir tarih vardır. Bu tarih geciktiğinde banka anlayış göstermemekte ve bu yüzden sorun çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu