Sağlık

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Dakikada 70, saatte 4200, günde 100.800 atan kalbimiz durmaksızın çalışmasına devam etmektedir ancak birçok insanın zaman zaman yaşadığı ve ben buradayım dercesine attığını hissettiğim bu çarpıntı durumu kalbin fazla hızlı, güçlü veya düzensiz bir şekilde atmasından kaynaklanır.

Bu çarpıntıların sebepleri birçok nedene dayanmaktadır. Genellikle psikolojik ya da düzensiz beslenmeden kaynaklanan kalp çarpıntıları ciddi bir hastalık ya da ciddi bir hastalığın belirtisi olarak hemen kabul edilmemelidir. Tabi ki unutulmamalıdır ki bu durum bazı kalp hastalıklarının da belirtisi haline gelebilmektedir. Çarpıntıyla birlikte gözde kararma, halsizlik, göğüste yaşanan sıkışma, baş dönmesi ve nefes almakta zorlanma gibi belirtiler ciddi kalp hastalıklarına yorumlanabilir. Daha öncede belirttiğim üzere kalp çarpıntılarının birçok nedeni vardır. Bunlar; psikolojik nedenler, aşırı fiziksel aktivite yapılması ve bedenin gereğinden fazla yorulması hali, kullanılan ilaçların yan etkisi ile karşılaşılan çarpıntı, bir günde aşırı derecede kafein ve nikotin içeren ürünlerin kullanılması gibi birçok nedene dayanabilir. Ayrıca kişinin bazı rahatsızlıklarının olması da bu durumu tetikleyecektir.

Bunlar ise; kalp ritm bozukluğunun olması, tiroid bezinin fazla çalışıyor olması, kansızlık, hipoglisemi ve hamilelik gibi faktörlerde kalp çarpıntısının olmasında etkili olan durumlardır. Günlük hayatta bu çarpıntı halinden olabildiğince uzak kalabilmek için kafein içeren gıdaları aşırı şekilde tüketmemeli, düzenli beslenmeli ve olabildiğince vücudumuzu fazla yormayan spor aktivitelerini düzenli bir şekilde yapılması, kalp çarpıntılarını minimum seviyeye indireceği kesindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu