Mobil

İşte Android M’in Gizli Özellikleri

Google teknoloji şirketi I/O 2015 konferansında tanıttığı Android M sürümünün yeni özellikleri sızmaya  başladı. Android M ile gelen gizli özellikler haberimizde.

Google teknoloji şirketinin düzenlediği I/O etkinliği bu sene Android kullanıcılarını tatmin eder seviyede oldu. Android M sürümü ile kullanıcılarının karşısına çıkan Google teknoloji şirketi, performans ve stabilize odaklı değişimlerin yanında bu sürüm ile sisteme yeni özellikler de ilave edildi. Test süreci hala devam eden Android M için şuana kadar kesin bir yayınlanış tarihi verilmese Android M güncellemesi ile gelecek yenilikler  teker teker ortaya atılmaya başladı.


Android M‘in Gizli Özelliklerini Tek Tek Ele Alalım;

Google teknoloji şirketi konferansta pek küçük yeniliklere değinmese de aslında Android ara yüzünü ve işlevini daha kullanışlı bir hale sokmak amacıyla güzel hamleler yapmış. Biz de bu haberimizde Android M ile yapılan hamlelere göz atalım.


**Koyu Tema
Android M sürümü ile siyah(koyu) ve beyaz(açık) tema seçeneği kullanıcıların beğenisine sunulacak. Android M ile birlikte artık sistemin ara yüzünü açık veya koyu renkle kolayca özelleştirebileceksiniz. Beyaz renk tonunun pil seviyesini fazla tükettiğini göz önüne alırsak bu seçim yapma şansının android kullanıcılarına sunulması gerçekten çok güzel. Otomatik mod kullanımı sayesinde ise; gündüz sistem ara yüzü otomatik bir şekilde beyaz renk ile değişiyor gece saatlerine gelindiğinde ise ara yüzün rengi siyah renk ile değişiyor. Bu Arayüz siyah-beyaz uygulamasını Android’den önce Windows Phone işletim sistemli telefonlarda kullanılmıştı.


**Dikey Menü
Normal Android ara yüzü kullanılan telefonlarda uygulama menüsü genelde sağa ve sola kaydırılıyordu. Fakat bu sağa-sola kaydırma Android M sürümü ile değişiyor. Android M güncellemesi geldikten sonra uygulama menüsü dikey olarak hareket ettirilecek. Yani uygulamaları artık sağa sola değilde, aşağı ve yukarı kaydırarak yönetebileceksiniz. Ayrıca alfabetik olarak sıralanan uygulamalara da çok uygulama arasında tek tek aramaktansa arama butonu ile kolayca ulaşabileceksiniz

**Ses Kontrolü
Normal sürümlerde örneğin alarm kurmak istediğimde Menü>Ayarlar>Ses>..Alarm sesi.. sıralamasını izlemek zorundaydık ama  Android M ile cihazın tüm ses özelleştirmelerine ayalar menüsüne gitmeden ulaşabilme imkanınız var. Ana ekranda bulunan ses kontrol tuşlarına bastığınız anada karşımıza bir pencere açılacak ve bu pencereden alarm, zil sesi ve bildirim seslerini kolay ve zahmetsiz biçimde yönetebileceksiniz.

Uygulama Erişimi

Bu konuda Android Lollipop ve önceki sürümlerde uygulamalar cihazın hangi bölümlerine ve donanımlarına erişeceğini tek bir seçenek halinde kullanıcılara sunuyor ve kullanıcılarda buna göre izin vererek kullanıyor veya izin vermeyip uygulamayı kullanamıyorlardı. Android M ile bu düzen tarih oluyor. Artık Android M ile gelen yeni kullanımda uygulamalar donanım ve bölümlere tek tek erişim izni isteyecek. Örneğin Facebook uygulaması; mikrofon için ayrı, kamera için ayrı , fotoğraflar için  ayrı ve video için tek tek izin istemek durumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu