Mobil

Islanan Cep Telefonuna Neler Yapmalı? Neler Yapmamalıyız?

Her ne kadar Sony’nin öncülüğünde su geçirmez cep telefonları hızla yayılsa da piyasada mevcut pek çok cep telefonu hala suya dayanıklı şekilde değil. Cep telefonlarının başına gelebilecek kaza sıralamasında suya maruz kalması, ıslanması da ilk sıralarda gelebileceğinden; ıslanan telefonumuza nasıl müdahale etmeliyiz? Sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Islanan Her Cep Telefonu Bozulmayabilir

Cep telefonu üzerine su döküldüyse, anlık olarak su dolu bir kabın içerisine düştüyse ya da su benzeri farklı bir sıvı maddeye maruz kaldıysa illa ki bozulacak, artık bu telefondan hayır gelmeyecek gibi bir kaide yok. Kaza durumuna biraz doğru müdahale ile biraz da şans faktörü ile telefonumuzun sağlam kalma ihtimali mevcut.

Telefon Islandıktan Sonra Yapılan En Büyük Yanlış

Telefon ıslandıktan sonra yapılan en büyük yanlış; telefonu fön makinasıyla kurutmaya çalışmaktır. Fön makinası evet sıcak üfleyebilir ancak su, fön makinası yardımıyla daha da derinlere ulaşabilir. Böylece su henüz zarar verebileceği bir noktada değilse bile fön makinası yardımıyla zarar verebileceği bir noktaya ulaşabilir. Cep telefonu tamamen su içerisinde kalacak şekilde bir kaza yaşandıysa ve fön makinasını kullanmayı düşünüyorsanız da fön makinasını en sıcak ayarda en az kuvvetle üfleyecek şekilde ayarlamalı ve kesinlikle fön makinasını kullanmadan önce ıslanan cep telefonunun bataryası çıkartılmalıdır.

Sabırlıyım ve İşim Garanti Olsun Diyorsanız

Islanan cep telefonu sorunsuz şekilde kurtulsun, ben sabrederim diyorsanız öncelikle fön makinası kullanmayacaksınız, bunun yerine önce, acele bir şekilde bataryasını sökeceğiz, telefonu kuru bezlerle iyice kuruladıktan sonra emin olana kadar, gerekirse bir hafta telefonun kurumasını bekleyebiliriz. Kurumanın hızlandırılması için de güneşe koyabileceğimiz gibi, ıslanan telefonu pirince yatırmak da gayet etkili ve telefoncular tarafından kullanılan bir yöntemdir.

Annemizin Tarifi: Pirince Yatırmak

Islanan cep telefonu ya da ıslanan herhangi bir elektronik eşya gibi bir kaza başımıza geldiyse annelerimizden, pirince yatıralım teklifi gelebilir. Bu gençler için komik bir durum gibi görünse de aslında pirinç nemi emen çok önemli bir unsurdur ve kaza geçiren cep telefonu için gayet hayat kurtarıcı olabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu