Sağlık

Günde 3 Şeftali Yiyerek Kanserden Korunmak Mümkün

Günde 3 şeftali yiyerek kanserden korunmanın mümkün olduğu Washington Üniversitesinden araştırmacıların yaptığı son çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmada her gün yiyeceğimiz 3 şeftalinin, kısa dönemde kanserli hücreleri öldürebilme gücüne sahip olduğunu ortaya koymuştur. Kanserli hücrelerin, şeftalinin içinde bulunan bir madde olan polifenol’e maruz kaldıklarında etkisizleştikleri görülmüştür.

Günde 3 şeftali yiyerek kanserden korunması mümkün olan kanser türü, özellikle kadınlarda sıklıkla görülen göğüs kanseridir. Washington Üniversitesinde bu çalışmayı yürüten araştırmacıların göğüs kanseri olan hastalara, bu hastalığın zararlı etkilerini azaltmak ve korunmak için günlük olarak şeftali tüketmelerini önermişlerdir. 55 kilo olan bir kadın günde 3 şeftali yiyerek yeterli miktarda polifenol alabilmektedirler.  

Washington Üniversitesi’nde yürütülen araştırmalar sırasında denek olarak bir fare kullanılmıştır. Öncelikle fareye laboratuar ortamında göğüs kanserli hücre verilmiş ve sonrasında da şeftali özü içeren bir karışım verilmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda, fareye şeftali özünden verilen yüksek oranda polifenol’ün pozitif etkileri ortaya çıkmaya başlamış ve fareye verilen kanserli hücrenin neden olduğu tümörün büyümesinin yavaşladığı fark edilmiştir. Bu araştırmaları gerçekleştiren araştırmacılar bu maddelerdeki koruyucu antioksidan etkisinin kendilerini şaşırtmadığını belirtirlerken, kendilerini asıl şaşırtan şeyin polifenol’ün metastaz sürecini de büyük ölçüde yavaşlatması olduğunu dile getirmişlerdir. Ek olarak araştırmayı yapan ekip bu çalışmanın gelecekte kansere karşı koruyucu yiyecek tedavisi için temel teşkil edebileceğini ve şu an için de günde 3 şeftali yiyerek kanserden korunmanın mümkün olduğunu ifade etmişlerdir.

Etiketler: Şeftalinin kansere etkisi, Şeftali yiyerek kanseri önlemek, Kanser tedavisi, Göğüs kanseri, Polifenol, Kanserle mücadele, Şeftali ve kanser, Yiyecek terapisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu