İnternet

Gmail’ın Getirdiği Üst Düzey Hesap Güvenliği

Günümüz de birçok mail sunucuları var. Peki mail sunucularından hangisi güvenli? Birçok kişi bu sorunun cevabını aramaktadır. Kimisi Hotmail, kimisi Yandex, kimisi ise Gmail’ı savunmaktadır. Bunlardan hangisi kullanıcıların güvenliğini en iyi şekilde sağlıyorsa en güvenli olan o dur. Görülen o ki son günlerde Gmail kullanıcıların güvenliğini oldukça düşünerek ön plana çıkmış. Gmail iki adımda doğrulama nedir? Gmail artık hesapların güvenliği için iki adım da doğrulama başlığı altında oldukça etkili bir güvenlik sistemi getirmiş durumdadır. Online bankacılık sistemleri ile alış veriş yapanlar bu sisteme yabancı kalmayacaklardır.

İki Adımda Doğrulama Sistemi!

Gmail iki adımlı doğrulama sistemi nasıl devreye sokulur? Öncelikle Gmail güvenlik ayarlarına giriş yapıyorsunuz. Karşınıza iki adımlı doğrulama yazısını göreceksiniz. Bunun yanında ki düzenle butonuna basıyorsunuz. Kurulumu başlat dedikten sonra hangi telefonlara kod gönderilmesi gerektiğini seçiyorsunuz. Kötü bir sürprizle karşılaştığınız durumlar da bu telefonların hepsine kod gönderilecek ve sizler o kodları Gmail sistemine girerek hesabınızı kurtaracaksınız.  Telefon numaranızı girdikten sonra bir kod gönderilecek bu kodu onaylayın ve bu işlemden sonra “Bu Bilgisayara Güvenilsin mi?” gibi bir soruyla karşılaşacaksınız. Siz bu işlem de bu bilgisayara güvenme seçeneğini seçin. En son işlem olarak ise onayla butonuna tıklayarak doğrulama işlemini bitiyoruz. Fakat hala işlemlerimiz bitmedi!

Yedek Kodlar Devrede!

Güvenlik olayını hallettik fakat telefonunuzu kaybettiğiniz durumda ne yapacaksınız? Gmail yedek kodlar ne işe yarıyor? Bu gibi durumları da Google düşünerek sizlere “Yedek Kodlar” başlığı altında tam 10 adet yedek kod veriyor. Bu kodları bilgisayarınız da veya farklı bir yer de saklamalısınız. Eğer telefonlarınızı kaybederseniz veya her hangi bir aksi durum olursa bu kodları kullanarak yine hesabınızı kurtarabileceksiniz! Fakat burada ki en önemli nokta yedek kodları almayı hiçbir şekilde unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu