Sağlık
Trend

Fazla Kilolardan Kurtulmanın Altın Yolları

Yazın gelmesi ile beraber özellikle hanımların en çok önem verdikleri şey diyet listeleri hazırlanmaya başlandı bile. Peki bu diyeti yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Sağlıklı ve kısa sürede kilo vermek için en çok hangi yiyecekleri yemeli ve özellikle hangi yiyeceklerden uzak durmalıyız. Günümüzde birçok farklı diyet çeşitleri bulunmaktadır. Bu diyetlerin çoğu size hızlı kilo verdirse bile çok fazla verim alamazsınız. Bunun nedeni bu tarz diyetlerin kas kaybına neden olmasıdır. Unutmamamız gereken en önemli nokta diyet yaparken kilo vermek önemli değildir. Önemli olan yağ yakım hızını artırmaktır. Eğer yağlarımızdan kurtulursak ve kas yapımız dengesini korursa işte o zaman diyet başarılı olmuş olur.

Sağlıklı Beslenmek İçin Proteinleri Tercih Edin

Sağlıklı ve kontrollü beslenmenin ana yiyeceği proteinlerdir. Özellikle protein değeri yüksek olan besinleri tüketirsek vücudumuza yarar sağlamış oluruz. Özellikle tavuk ve yumurtada bol bulunan bu besin değerleri diyet listeleri ürünlerinin başında yer almaktadır. Ayrıca haftada en az 3 gün evlerimizde tavuk ızgara yemeliyiz. Özellikle az etli olmak üzere kuru fasulye, taze fasulye, ıspanak ve nohudu bol bol tüketmeliyiz

Sebzeleri hayatınıza sokun

Protein değeri ayrıca yüksek olan gıdalar yoğurt, peynir, kuru baklagiller ve sebzelerdir. Genellikle etli sebze türü yemekleri daha çok tercih etmeliyiz. Ancak bu yemekleri yaparken mümkün olduğu sürece sıvı yağdan uzak durup zeytinyağı kullanmalıyız. Zeytinyağı hem vücuda yararlıdır hem de vücutta yağ üretmezler. Her gün yenilecek olan en az 2 adet haşlama yumurtanın kaslarınıza ve vücudunuza inanılmaz faydası vardır. Hem size kilo aldırmayan bu yiyecekler üstelik sizleri uzun süre tok tutarlar.

Süt ve süt ürünlerini mutlaka sofralarınıza koyun

Süt ve süt ürünlerinin sizlere inanılmaz derece de yararı vardır. Bu yiyecekler içerisinde bol miktarda protein bulunur. Ayrıca her yemekte yenilen 1 kase yoğurt sizleri uzun süre tok tutar. Eğer aşırı derece de tatlı kriziniz gelirse bir bardak sütün içine az miktarda tarçın koyup için. Bu süt sizin bütün tatlı krizlerinizi ortadan kaldırır. Ayrıca diyet listelerinin vazgeçilmesi olan yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri daima hayatımızda yer alacak. Çünkü bu besinler hem yararlıdır hem de bizleri uzun süre tok tutar.

Diyet Boyunca İzlememiz Gereken Yollar

Diyet yaptığınız sürece belli başlı yolları takip ederseniz size fayda sağlar. Bu süreç şöyle ilerler.

  • Düzenli olarak yemek yemeliyiz
  • Öğün atlama gibi bir hataya düşmemeliyiz.
  • Kahvaltıyı mutlaka hayatımıza sokmalıyız
  • Olabildiğinde spor yapmalı eğer spor yapma imkanınız yoksa bol bol yürümelisiniz
  • Mümkün olduğu sürece akşam 9 dan sonra yemek yememelisiniz.

Diyet Boyunca Uzak Durulması Gereken Besiler

Diyet yaparken mutlaka uzak durmamız gereken yiyecekler vardır. Bu yiyecek yüksek oranda karbonhidrat değerleri içerir. Bütün diyet listelerinin ret ettiği bu ürünler oldukça zararlıdır. Karbonhidratın vücuda çok bir katkısı yoktur. Bu nedenle fazla olarak alınan karbonhidratlar vücutta yağ olarak depolanır. Bu nedenle göbek ve basen bölgelerimiz yağlanır. Bu tür yağlanmaların meydana gelmemesi için bu yiyecekleri hayatımızdan çıkarmalıyız.

Hayatımızdan Çıkarılması Gereken Yiyecekler

 Bu yiyeceklerin başında makarna ve pilav gelir. Yüksek karbonhidrata sahip bu yiyecekleri artık hayatımızdan çıkaracağız. Bunların yanı sıra yüksek karbonhidrat içeren patateste hayatımızdan çıkacak. Özellikle kızartması yapılan patates tamamen yağ yapmaktadır. Yağda kızartılan bu sebze hem karbonhidrat hem de aşırı miktarda yağ içerir. Ayrıca unlu mamullerden olan ekmeği de olabildiğince azaltacağız. Hatta tam buğday çavdar ekmeği yememizde fayda vardır. Bunların dışında özellikle hanımların hayır diyemediği tatlılar hayatımızda olmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu