Sağlık

Bilinenin Aksine AIDS Öldürmez

Ben, AIDS’i ilk olarak hayranı olduğum Freddie Mercury ile duymuştum ve onun kaybının üzüntüsünü hala içimde hissederim. Çünkü Freddie ve onun grubu olan Queen’in yerini hiç kimse dolduramadı ve sanırım dolduramayacak da… Tabi ki hem o yılların üzerinden hem de AIDS çaresizce ölümün beklendiği bir hastalık olmaktan çıkalı çok zaman geçti. Fakat hala bu konuda toplumdaki bilgiler ya yanlış ya da eksik.

AIDS (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Sendromu), ilk olarak tanımlandığı 80’li yılların başından bu yanla milyonlarca insanın ölümüne neden olmuş olsa da aslında uzun bir süredir tedavi ile yönetilmesi şeker ya da tansiyon hastalığı gibi olan kronik bir sağlık sorunudur.

HIV’i ya da başka bir ifadeyle AIDS’e neden olan insan bağışıklık yetmezliği virüsünü baskılayan ilaçlar 80’li yılların ortasından bu yana hızla geliştirilmiş ve 1996 yılından itibaren de 3 ilacın bir arada kullanıldığı kombo tedaviler ile virüsün vücutta çoğalması engellenmiştir. HIV pozitif kişiler uzun bir zamandır hemen herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebilmektedir. HIV tedavisinde kullanılan ilaçların sayısı günümüzde 30’u aşmış durumdadır.

Doğal olarak bu durum tedavilere erişimin olduğu gelişmiş ülkeler için geçerli. Afrika’da hala milyonlarca insan bu ilaçlara erişemediği için yaşamını kaybetmeye devam ediyor. Türkiye’deki durum ise ne batı dünyası kadar mükemmel ne de Afrika’daki kadar trajik. Türkiye’de HIV tedavisinde kullanılan pek çok ilaç mevcut durumda. Sadece, HIV akıllı bir virüs olduğu için düzensiz ilaç kullanımında ilacı etkisiz kılabiliyor ve daha sonra kullanabileceğiniz alternatifler Türkiye’de sınırlı. Bu durumdaki kişiler de ölüme terk edilmiyor ve yurt dışından ilaç temin edilerek onlar da sağlıklı bir yaşam sürdürebiliyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu