Mobil

Apple cihazlarını yavaşlatıyor mu ?

Geçtiğimiz günlerde eski İphone’lerin yavaşlatılması konusu Apple tarafından doğrulanmış ve büyük bir dikkat çekmiştir. Her cihazda olduğu gibi zamanla azalan pil ömrünü koruyabilmek için o modelin performansını küçük bir oranda olsa azaltığını kabul etmiş ve bunun için özür dilemişti. Çok fazla tepki topladı bir kaç kullanıcı ise dava açacağını söyledi. Apple ise indirimli pil değişimi adında bir proje başlattı eğer sizinde böyle bir sıkıntınız varsa bu indirimden yararlanabilirsiniz.


Telefonlar  aniden kapanmaya başlamıştı ve bir süre açılmıyorlardı bunun sebebi ise işlemciye dayanamayan pil ömrü. Eğer İOS 10.2.1 sürümü ve üstünü kullanıyorsanız Apple pil ömrünüze göre cihazınızın işlemci performansını kısıtlıyor demektir. Şuan İphone‘ler eskisi gibi aniden kapanmıyor ancak eskisi gibi performans da sağlamıyor. Kullanıcılar Apple firmasının bu konuda 0 bir şekilde şeffaf olmadığını düşünüyor ve gelen tepiler üzerine Apple indirimli pil değiştirme kampanyasını başlatıyor. Eğer pilinizi değiştirirseniz telefon performansı iki katına çıkmaktadır ancak bu kampanyadan sadece bu sorundan muzdarip olanlar yararlanabiliyor. Cihaz olarak ise İphone 6. 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7 ve SE modelleri yararlanabilir.


Peki Apple benim telefonumu yavaşlatıyor mu yoksa yavaşlatmıyor mu diyecek olursanız Lirum Info Lite isimli uygulama sayesinde cihazınızın işlem hızını ve performansı test edebilirsiniz. Uygulamayı indirin sol üst köşedeki açılır menü kısmından Options tuşuna basınız This Device > CPU yolunu izleyiniz. Eğer CPU Actual Clock ile CPU Max Clock kısmında ki değerler aynı ise telefonunuz üzerinde herhangi bir işlem uygulanmıyor ancak rakamlar değerler farklı ise sizinde cihazınız bu işlemi görmektedir.


İphone 7 ve 7 Plus – 2.34 GHz
İphone SE – 1.84 GHz
İphone 6s ve 6s Plus – 1.84 GHz
İphone 6 ve 6 Plus ise 1.4 GHz  işlemci hızına sahiptir.

Unutmayın Apple yavaşlatma işlemini sadece İOS 10.2.1 sürümü ve üst sürümleri ile yapabilmektedir. Eğer 10.2.1 sürümünün altında bir sürüm kullanıyorsanız bu işleme dahil değilsiniz demektir. Son olarak şunu söylemem gerekmekte siz bir Apple mağazasına gidip ben indirimli pil kampanyasından yararlanmak istiyorum dediğinizde hemen tabi efendim buyrun dememektedirler telefonuzu sizden alıp bir süre inceleme yaptıktan sonra bu kampanyaya girip giremeyeceğinize karar vereceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu