Sağlık

Ağız Kokusunu Gidermek İçin Pratik Formüller

‘’Halitosis’’ ya da halk arasında bilinen adı ile ağız kokusu , kötü kokuya sahip nefesi tabir etmek için kullanılmaktadır. Ağız içerisinde özellikle de dilin arka kısmında binlerce bakteri yaşamakta ve ağız içi kokuya sebebiyet vermektedirler. Günümüzde gerek beslenme koşullarının gerekse de yiyecek kalite ve niteliklerinin farklı bir boyut kazanması ile ağız kokusu sorunsalı insanlar arası çok yaygın bir sorun haline gelmiştir. Ağız kokusunun önüne geçmede hatta tamamen ortadan kaldırmada yiyecek kontrolünün yanında evinizin rahatlığında düşük maliyetler ile hazırlayabileceğiniz pratik ve tamamen bitkisel formüller de bulunmaktadır. İşte o bitkisel formüllerden bazıları ;

  • Ardıç tohumunu çiğnemek ya da yutmak ağız kokusunu önleyici özellik göstermektedir.
  • 1-2 adet karanfili ağzınıza atıp emer, bir süre sonrasında da yutarsanız ağız kokunuz sizi rahatsız etmeyecektir.
  • Birkaç çay kaşığı anason tohumunu yarım litre su içerisinde kaynattıktan sonra soğumaya bırakılır, ılındıktan sonra süzülür ve ister çay olarak isterse de ağız bakım suyu olarak kullanılır. Anason tohumu ağız kokusunu önlemede oldukça etkili bir antioksidandır.
  • 1 tatlı kaşığı bal ve içerisine ekleyeceğiniz sirkeyi birbirine iyice yedirip, sonrasında ağzınızda çiğneyebilirsiniz, ağız kokunuzu kısa bir süre içerisinde ortadan kaldıracaktır.
  • Pırasa yaprakları ile defne yapraklarını karıştırıp, ikisini iyice ezip lapa kıvamına getirerek, dişlerinizi bu karışım ile ovmak ağız kokusu için birebirdir.
  • Birkaç çay kaşığı dere otu yaprağını ya da dere otu tohumlarını döverek yarım litre su içerisinde kaynatıp tüketebilirsiniz.
  • Yaklaşık 50-60 gram taze kişnişi yarım litre suya ekleyip kaynatabilir, kaynadıktan sonra ise ister içebilir ister ağız bakım suyu olarak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu